Jak powinna wyglądać konstrukcja dachu przy poddaszu mieszkalnym

Stare budownictwo nie wykazywało potrzeby adaptacji poddaszy i każda taka przestrzeń była traktowana jako nieużytkowy strych, gdzie można odłożyć niepotrzebne pudła, stare ubrania po dzieciach, czy choinkę na okres wiosenno-letni. Obecnie adaptacja poddaszy stała się bardzo modna i wiele osób zamieszkujących domki jednorodzinne decyduje się na generalne remonty, aby zaprojektować nieużytkowy strych jako funkcjonalną część mieszkalną.

Jakie prace czekają nas przy adaptacji poddasza?

Jeżeli strych jest wyjątkowo niski, można zdecydować się na podniesienie ściany kolankowej bądź zmianę konstrukcji dachu, wszystko po to aby uzyskać poddasze mieszkalne. W takiej sytuacji pierwsze kroki powinniśmy zrobić do urzędu, gdzie należy wystąpić o pozwolenie na zmianę więźby dachowej wraz z podniesieniem ścian budynku. Jeżeli tylko takie zezwolenie uzyskamy, możemy brać się za pierwsze prace budowlane.

Aby poddasze w pełni wykorzystać, jego wysokość powinna wynosić minimum 1,9 metra, wszystko po to aby można było w nowej przestrzeni mieszkalnej swobodnie stanąć. Ustawienie mebli, łóżka i innych sprzętów pod ścianami jest możliwe już przy wysokości 1,5 metra. Aby zatem poddasze mogło zostać zaadoptowane i zamieszkane, jego wysokość w najwyższym punkcie powinna wynosić 2,2 metra, a średnia wysokości całej powierzchni mieszkalnej na poddaszu wspomniane już 1,9 metra.

Czasami przebudowa strychu wraz z konstrukcją starego dachu może być zbyt kosztowna i nieopłacalna, dlatego zanim zdecydujemy się na adaptację poddasza, warto sporządzić kosztorys finansowy wszystkich prac budowlanych koniecznych do przeprowadzenia. Sprawdzić ile będzie nas kosztowało docieplenie budynków oraz ich modernizacja.

Wzmocnienie stropu i konstrukcji dachowej

Do najdroższych prac remontowych zazwyczaj należy wzmocnienie stropu oraz starej konstrukcji dachu. Od nich będzie bowiem zależało czy adaptacja poddasza będzie możliwa. Dodatkowo trzeba założyć, że dach musi zostać ocieplony, a na powierzchni stropu powinna być wykonana nowa wylewka wraz z jej odpowiednim wykończeniem. Nie zależnie od tego czy wybierzemy lekkie panele podłogowe czy inną formę wykończenia, są to dodatkowe kilogramy dla stropu, który musi mieć wzmocnioną nośność.

Każda z prac remontowych na poddaszu to dodatkowy koszt. Czasem jednak warto zainwestować w adaptację poddasza, aby uzyskać wyjątkowo przytulną i doskonale urządzoną przestrzeń mieszkalną.