Jakie znaczenie ma mowa ciała?

Jak układasz ręce gdy rozmawiasz z przyjacielem? Jak zachowujesz się na rozmowie o pracę? Czy przestępujesz nerwowo z nogi na nogę, w oczekiwaniu na ważne spotkanie? Kiedy jesteśmy rozluźnieni, rozbawieni, innymi słowy kiedy zachowujemy się naturalnie, również nasza mowa ciała naturalnie prezentuje naszą postawę na zewnątrz. Gdy zaś oczekujemy na ważną rozmowę, czekamy w kolejce po wyniki kłopotliwych badań, czy też stajemy przed potencjalnym pracodawcą, który ma z nami przeprowadzić pierwszą rozmowę, nasze ciało samoistnie się zamyka, a my pokazujemy całym sobą swoje ogólne zdenerwowanie.

Nie zastanawiamy się nad gestami

Z reguły nie zastanawiamy się nad mimiką twarzy, nad codziennie wykonywanymi gestami dłoni, nad postawą całego ciała podczas rozmowy. Wszystkie wykonywane gesty traktujemy jako zachowanie naturalne i niemalże automatyczne.

A czy obserwujecie innych jak się przy was zachowują w różnych sytuacjach? Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad ich mową ciała?

Pierwsza randka a mowa ciała

Wybierając się na pierwszą randkę, nie warto zamartwiać się jak to właściwie wyjdzie, lepiej dobrze się przygotować, również pod kątem mowy ciała. Po pierwsze my sami powinniśmy prezentować otwartość i sympatię do drugiej osoby, po drugie powinniśmy się nauczyć obserwować czyjąś mowę ciała. Zamiast trapić się pytaniami: „Czy ja mogę się komukolwiek spodobać? Jakie wrażenie zrobię na nowo poznanej osobie? Czy nie natkniemy się na niezręczny mur milczenia?”

Zastanów się co możesz zrobić, aby tak się nie stało. Już od pierwszej chwili spotkania, obserwuj bacznie zachowanie osoby, z którą umówiłeś się na randkę. Staraj się rozładować powstałe napięcie poprzez uśmiech i własną otwartość. A jeżeli swoją postawą okażesz właściwe nastawienie, również druga strona rozluźni się, nabierze dystansu i z pewnością reszta wieczoru upłynie w wyśmienitych nastrojach.

Mowa ciała ma znaczenie

Często na początku spotkania nie potrafimy wszystkiego wypowiedzieć słowami, komunikujemy się właśnie poprzez mowę ciała. Jeżeli odpowiednio zinterpretujemy zachowanie drugiej osoby, a co ważniejsze sami właściwie będziemy operować gestami i otwartością własnej osoby, komunikacja przebiegnie prawidłowo, a po kilku minutach niezręcznej ciszy nawiąże się nić porozumienia i wejdziemy na niekończący się tor rozmowy.

3 komentarze do “Jakie znaczenie ma mowa ciała?

  • 1 lutego, 2018 o 5:11 pm
    Permalink

    “obserwuj bacznie zachowanie osoby, z którą umówiłeś się na randkę” – łatwo powiedzieć, jak człowiek zdenerwowany, myśli o czym rozmawiać, jak się zachować, a tu ci każą jeszcze obserwować 😉

  • 2 lutego, 2018 o 11:10 am
    Permalink

    umówiłam się z chłopakiem poznanym przez internet, mamy spotkać się w restauracji, nie bardzo wiem jak mam się zachować, pewnie zje mnie trema, a on uzna mnie za jakąś idiotkę 🙁

    • 18 lutego, 2018 o 11:12 am
      Permalink

      nie przejmuj się, on też na pewno będzie się denerwował, a jeżeli pasujecie do siebie, zaraz złapiecie właściwy temat rozmowy i będzie fajnie 😉

Dodaj komentarz