Nasze oczekiwania w rodzącym się związku

Osoby, które przez dłuższy czas w swoim dorosłym życiu były singlami, często mają problemy nie tyle z budowaniem związku, co z samym rozpoczęciem tego procesu. Związane jest to przede wszystkim z tym, jak takie osoby wyobrażają sobie randki internetowe, potem randki w „realu”, a docelowo wspólne życie. Jak należy kształtować własne oczekiwania i jak sobie radzić z oczekiwaniami partnera lub partnerki?

Dokładne dopasowanie partnerskie

Niektóre portale randkowe próbują nas uchronić przed takimi problemami w ogóle. Niejeden portal randkowy posiada bardzo dokładne ankiety i badania dopasowania partnerskiego, na podstawie których dopasowuje do siebie tylko ludzi o bardzo podobnym światopoglądzie. Czasami jest to faktycznie skuteczne, ale w większości przypadków co najwyżej ogranicza skalę problemu, który potrafi się pojawiać już w pierwszych minutach randki internetowej.

Związek w krzywym zwierciadle

O związkach zwykle mówi się, że oznaczają życie razem. Kiedy jednak podglądamy osoby w związkach, najczęściej widzimy je na uroczystościach typu ślub lub chrzciny, słuchamy o ich wyjazdach wakacyjnych, a na srebrnym ekranie przyglądamy się poruszającym scenom oraz wielkim uniesieniom. Na końcu takiej sceny jest cięcie i przechodzimy do następnego punktu wycieczki, a prawdziwy związek odbywa się właśnie w tak zwanym międzyczasie.

Klasyczne role i dziwne wyobrażenia

Życie singla jest zawsze poukładane. Trochę lepiej lub trochę gorzej, ale działa. Pojawienie się w nim drugiej osoby to wprowadzenie dodatkowego elementu, dla którego trzeba mieć miejsce. Zwykle decyzja o poszukiwaniu związku wiąże się nie tyle z konkretną potrzebą, co poczuciem ontologicznej deprywacji i próbą zaspokojenia tej efemerycznej potrzeby.

Kiedy potrzeba ta jest formułowana w sposób werbalny i konkretny, okazuje się, że mężczyźni często chcą mieć w domu służbę, a kobiety czekają na księcia z bajki, który będzie wypełniał rolę drugiego “kota w domu”, ale takiego z własnym dochodem i większą inwencją, jeśli chodzi o planowanie wieczoru oraz wypadów wakacyjnych.

Jeśli sami się zastanawiamy, po co właściwie nam ten cały związek, czasami warto odpowiedzieć, że po prostu nie wiemy. Wtedy można w związek wejść z otwartą głową i w czasie randek internetowych zorientować się, dlaczego chcemy się z daną osoba umówić jeszcze raz, a dalsza znajomość z innymi osobami nas nie interesuje.