Osoba dojrzała kontra uczucia

Każdy poradnik mówiący o poszukiwaniach partnerów na portalach randkowych i o miłości w ogóle, zawsze zaczyna się od tego samego. Pierwszym krokiem do zbudowania jakiegokolwiek związku koniecznie musi być uporządkowanie własnego życia. Musimy być świadomi swojej dojrzałości, aby nasza osobowość potrafiła radzić sobie w sytuacji, kiedy trzeba zajmować się nie tylko sobą, ale jeszcze kimś innym.

Czym jest dojrzałość? Co oznacza ten termin w życiu osoby poszukującej drugiej połówki? Przecież nie jest to kwestia roku urodzenia. Najważniejsza jest tutaj dojrzałość emocjonalna, która działa w oparciu o dwa podstawowe mechanizmy.

Skuteczne panowanie nad uczuciami

Pierwszym z nich jest panowanie nad uczuciami. Nie chodzi tutaj naturalnie o decydowanie, kiedy mamy być smutni, kiedy szczęśliwi, a kiedy powinniśmy się zakochać.

Nikt nie ma takiego panowania nad emocjami i uczuciami. Dojrzałość emocjonalna w tym ujęciu jest zrozumieniem swojego świata wewnętrznego i zdolnością do jego kontrolowania w taki sposób, by on nie kontrolował nas.

Małe dziecko w przypadku niepowodzenia czy dowolnie zdefiniowanej porażki od razu zaczyna płakać. Osoby nastoletnie bardzo często wybuchają złością, stają się melancholijne bez większego powodu albo zamykają się w sobie i stają się apatyczne.

Wśród osób dorosłych częstym problemem braku kontroli nad emocjami jest sięganie po używki, urządzanie awantur o drobiazgi lub stosowanie najróżniejszych mechanizmów obronnych. Często jest to zaprzeczenie, kiedy indziej wyparcie lub projekcja. Takich zachowań jest mnóstwo. Jeśli nie będziemy potrafili odpowiednio kierować emocjami i uwalniać ich w sposób efektywny oraz produktywny, nie zbudujemy związku.

Efektywne neutralizowanie uczuć

Kiedy jesteśmy u kresu wytrzymałości i kierują nami emocje, popadamy w skrajności. “Jak tylko wróci do domu, zagryziemy partnera. I wydłubiemy mu oczy! I wyrwiemy kłaki! Taaaaak!” Często tak właśnie myślimy. Ale jeśli jesteśmy dojrzali emocjonalnie, wybieramy inną drogę. Idziemy pobiegać po parku, włączamy relaksującą muzykę. Wszystko po to, aby do konfliktu z partnerem podejść ze spokojem i równowagą.

Ważnej rozmowy nie unikniemy, ale przeprowadzimy ją jak dojrzali ludzie. Nie zrobimy też wielkiej awantury, tylko przeprowadzimy spokojną i konstruktywną rozmowę. Nasze uczucia to mechanizmy często w dużej mierze niezależne od nas, które działają wtedy, kiedy nasza biologia chce, by nasz umysł zaczął działać. Osąd naszej biologii bywa umiarkowanie skuteczny, więc musimy nauczyć się neutralizować niezdrowe sygnały, nie zapominając jednak o tym, że one istnieją. To jest właśnie element dojrzałości emocjonalnej.