Trwały związek – etapy miłości

Kiedy jesteśmy już w stałym związku, kiedy mamy za sobą kilka a może nawet kilkanaście lat spędzonych razem, w związku przeżywamy kolejne fazy miłości. Mamy do siebie pełne zaufanie, znamy się jak „łyse konie”, mamy wobec siebie zadeklarowane zobowiązania.

Ten etap miłości to obecność trzech podstawowych elementów miłości, mowa tutaj o namiętności, intymności i pełnym zaangażowaniu.

Przyjaźń w związku

Jeżeli jesteśmy ze sobą już kilka bądź kilkanaście lat, zdążyliśmy już dawno zostać najlepszymi przyjaciółmi, którym można powiedzieć niemalże wszystko. Namiętność z pewnością nieco spada, a z drugiej strony wzrasta rola intymności i zaangażowania w związku. Jeżeli trwamy w udanym i partnerskim związku, potrafimy przetrwać nawet chwile rutyny i znudzenia, zamieniając je w ciekawe gierki miłosne.

Co zrobić gdy pojawi się kryzys?

Na tym etapie związku, kryzys najczęściej jest nieunikniony, choć czasami może on być jedynie niezauważalną sprzeczką, odmiennym zdaniem w różnych kwestiach. Wszystko zależy od tego, jak dobrze się dogadujemy oraz jak bardzo jesteśmy w związek oboje zaangażowani. Jeżeli potrafimy przetrwać każdą chwilę kryzysu, etap pustego związku oraz poważnego kryzysu nas nie dotyczy.

Co to jest pusty związek?

Niestety część par przeżywa poważne kryzysy i albo są one powodem do rozpadu związku, albo z fazy kryzysu przechodzą w fazę pustego związku, która jest dla miłości zabójcza.

Pusty związek to konsekwencja zaniedbanej namiętności, bliskości i więzi, to różnice w charakterach oraz codziennych potrzebach. W konsekwencji kryzysu, jaki często narasta w nas wiele lat, związek zamienia się w przyzwyczajenie i zobowiązanie, ze względu na dom, dzieci i kredyty. Na tym etapie nie mówi się już o namiętności i zaangażowaniu, a intymność w łóżku nie występuje.

Zwykle dwoje ludzi chodzi swoimi drogami, ma odmienny harmonogram dnia, dodatkowe zajęcia czy zainteresowania, a jedyne co ich łączy to dzieci i wspólne mieszkanie. Wiele związków decyduje się na trwanie w takiej pustej relacji, zazwyczaj z przyzwyczajenia i zobowiązania wobec rodziny i dzieci. Takie związki czasami latami trwają w pustej relacji, żyjąc ze sobą, a jednocześnie obok siebie.